Doświadczenia z elektrostatyki w klasach 8.

W październiku, na lekcjach fizyki, uczniowie klas 8 poznali zagadnienia związane z elektrostatyką. Poza  zajęciami teoretycznymi, odbywały się lekcje doświadczalne.

Ósmoklasiści poznali sposoby elektryzowania ciał oraz pojęcia min.: przewodnik, izolator, atom, ładunek elektryczny i elementarny. Ponadto uczniowie zgłebili wiedzę na temat kluli plazmowej. Zasada dzia­ła­nia lampy pla­zmo­wej opiera się na zja­wi­sku joni­za­cji gazu pod dzia­ła­niem wyso­kiego napięcia. Wew­nątrz kuli panuje niskie ciśnie­nie, dzięki czemu do joni­za­cji docho­dzi pod wpły­wem sto­sun­kowo niskich napięć. Po włącze­niu wew­nątrz kuli pow­stają wstęgo­ksz­tałtne wyła­do­wa­nia elek­tryczne.

Zajęcia tego typu są bardzo ksztaltujące, ponieważ, uczniowie mają możliwość teorię zastosować w praktyce. Lekcje z doświadczeniami są ciekawsze i dają wiele satysfakcji, a uczniowie poprzez obserwacje łatwiej przyswajają nowy materiał.