Jestem Polakiem - a więc mam obowiązki polskie...

Roman Dmowski "Myśli nowoczesnego Polaka";

Nasza szkoła po raz pierwszy wzięła udział w Dyktandzie Niepodległościowym  „Po polsku o historii”. Była to już szósta edycja tego projektu, więc cieszymy się, że przystąpiliśmy do niego. Jak piszą organizatorzy -Fundacja „Zawsze Warto” i Stowarzyszenie Polonistów : „Największą wartością naszego Konkursu jest świadomość przynależności do wielkiej wspólnoty osób piszących „po polsku o historii” w tym samym czasie!”.

Nasi uczniowie pisali dyktando w dwóch kategoriach : klasy IV-VI i klasy VII – VIII oraz oddziały gimnazjalne. Komisja podjęła decyzję o zakwalifikowaniu trzech osób z grupy młodszej do kolejnego etapu , czekamy jednak jeszcze na decyzję organizatorów.

Trudne teksty poruszające tematy z naszej historii dały uczniom możliwość zaprezentowania swoich umiejętności.  Udział w tym konkursie to jeden z elementów projektu realizowanego w naszej szkole z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, który nazwaliśmy „ Uczymy się cieszyć z wolności” realizowanego od ubiegłego roku szkolnego. Przygotowaliśmy już wieczornicę „ Drogi Polaków na Dolny Śląsk”, Konkurs piosenki legionowej, konkursy plastyczne, historyczne. Dołączamy  też do ogólnopolskiego śpiewania hymnu i bierzemy aktywny udział w gminnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości.