MIEJ SERCE I PATRZAJ W SERCE ...

Dzień Patrona Gimnazjum PublicznegoAdama Mickiewicza  tradycyjnie odbył się w ostatnim dniu przed szkolną przerwą świąteczną. 18 lat istnienia gimnazjum dało nauczycielom i uczniom  możliwość wypracowania tradycji i obrzędowości tak ważnej w życiu każdej szkoły, dlatego celebrujemy ważne dla szkoły wydarzenia w ogromną  pieczołowitością. Tak było również i tym razem.

Uczniowie gimnazjum i szkoły podstawowej pod kierunkiem Pani Doroty Twardowskiej i współpracy Pani Izabelli Rudkowskiej przygotowali piękne przedstawienie pokazujące Adama Mickiewicza jako postać romantyczną i hołdującą wartościom uniwersalnym jak miłość, wiara i prawda.
Uroczystość składała się z dwóch części. W pierwszej z nich uczniowie odebrali nagrody i dyplomy za udział w konkursach:   „ Konkurs ortograficzny o Złote Pióro Adama Mickiewicza”, „Konkurs wiedzy o życiu, twórczości i czasach Adama Mickiewicza” oraz „Konkurs krasomówczy”.
Dyrektor szkoły serdecznie podziękowała również pani  Iwonie Bukańskiej-Flincie za zorganizowanie akcji dla najbardziej potrzebujących uczniów  - „ I Ty możesz zostać Św. Mikołajem”. Podziękowania z udział w akcji otrzymali również nauczyciele i rodzice, którzy włączyli się w akcję.
Po części oficjalnej zostaliśmy przeniesieni, podobnie jak Adaś - współczesny nastolatek- w romantyczny  świat mickiewiczowskich ballad i wierszy. W rolę wieszcza wcielił się Adam Bielas, który zaprezentował się nie tylko jako wiarygodny poeta, który z przekonaniem opowiada o tym, co w życiu ważne, ale też jako utalentowany solista i tancerz wraz z Julią Białek, wykonując kilka utworów, które ubarwiły przedstawienie. Równie wiarygodna w swym szaleństwie okazałą się Martyna Waligóra jako Karusia z utworu „Romantyczność”. Motyw zbrodni i kary został podkreślony w inscenizacji „Świtezi”, gdzie w rolę dziewczyny wcieliła się Roksana Postawa, natomiast strzelca odegrał Jakub Dziatczyk.  Rozedrgana, balansująca na krawędzi rzeczywistości była również kreacja Klaudii Niemiec jako Zosi – bohaterki II części Dziadów. Warto tu przytoczyć słowa jednego z uczniów, który powiedział o Adamie Mickiewiczu:
„ Szczęśliwy naród, który ma poetę
I w trudach swoich nie kroczy w milczeniu” .

W przedstawieniu nie brakowało odniesień do Świąt Bożego Narodzenia. Piosenki w wykoniu Kamili Cymbały, Kaludii Skotnickiej, Adama Bielasa, Oliwii Kołosowskiej, Martyny Waligóry prowadziły nas przez świat romantyczny świat poety i wprowadzały świąteczny nastrój wzruszenia i radości. Wszak taki był tytuł przestawienia „Miej serce i patrzaj w serce”.
Na zakończenie uczniowie złożyli życzenia Pani Dyrektor, która podziękowała za wyjątkowe chwile wzruszenia oraz złożyła życzenia nauczycielom i uczniom oraz władzom Gminy na czele z Panem Wójtem Marcinem Czerniecem.
Pan Wójt również złożył życzenia świąteczne i podkreślił wkład szkoły w kulturalne życie Kamieńca Ząbkowickiego.
Choć to ostatni rocznik gimnazjum mógł świętować Dzień Patrona Adama Mickiewicza, to wszyscy jesteśmy przekonani, że nie wolno nam zapominać ani o tym największym wieszczu narodowym , ani o tradycji wypracowanej przez osiemnaście lat. Uczniowie podkreślali znaczenie poety słowami. " Policz jego dzieła i na pokoleń śpiew je przełóż”.