Ciekawe lekcje wiedzy o społeczeństwie w naszej szkole.

Pierwsze niekonwencjonalne zajęcia z wiedzy o społeczeństwie odbyły się w Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 1 w Kamieńcu Ząbkowickim dnia 23 stycznia 2023r. z przedstawicielem Instytutu Pamięci Narodowej z Wrocławia – Panem Jerzym Rudnickim. Uczniowie klas 8 wzięli udział w prelekcji i warsztatach pt. „Kresy – polskie ziemie wschodnie w XX wieku”, na których zapoznali się z zakresem działań IPN-u oraz historią dawnych Kresów Wschodnich – „zabranej krainy, wraz z którą odeszła polska suwerenność i niepodległość.”¹
Kolejne spotkania ósmoklasistów odbyły się 6 i 9 lutego z Panem Marcinem Czerniecem – Burmistrzem Miasta i Gminy Kamieńca Ząbkowickiego. Dotyczyło praktycznego zrozumienia struktury i roli samorządu terytorialnego w Polsce, zadań burmistrzów i rad gmin, możliwości zakładania własnej działalności gospodarczej, zakresu współpracy burmistrza z mieszkańcami gminy, przyczynami i skutkami zmian w gminie Kamieniec Ząbk. oraz planami w zakresie inwestycji w najbliższej przyszłości. Uczniowie zostali zaproszeni przez Pana Burmistrza do opiniotwórczego organu przy urzędzie miasta w sprawach dotyczących szkół i uczniów, oraz na wycieczkę do Urzędu Miasta w Kamieńcu Ząbk. i Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu.
Serdecznie dziękujemy Panom Marcinowi Czerniecowi oraz Jerzemu Rudnickiemu za oryginalne i niezapomniane spotkania w naszej szkole!
Sylwia Grot
 ¹ Kresy Wschodnie. Gospodarcze i społeczne znaczenie polskich kresów, w: