Każdy może ocalić morze

Rozsiadłam się więc na pokładzie jachtu Myszki Soniulindy i Króliczki Matildy, który obrał kurs na przygodę w podwodnym świecie niezwykłych stworzeń, soczystych barw i skarbów natury. Wtedy jeszcze nie wiedziałam, że razem z bohaterskimi przytulankami stawię czoła „śmiecionośnemu" potworowi, siejącemu postrach w wodach mórz i oceanów...

Sylwia Tomczyk

23 października 2023 roku w kamienieckim Zespole Szkolno-Przedszkolnym grupa sześciolatków oraz uczniowie klas I , II i III wzięli udział w kolejnym spotkaniu autorskim z pisarką Aliną Przydatek. Przedsięwzięcie promujące czytanie zorganizowałapani Iwona Bukańska – Flinta, która niestrudzenie i z wielką radością od wielu lat promuje ideę czytania poprzez zapraszanie dzieci do kultury książki.

I tak, jak uczyniła pani Sylwia Tomczyk - filolog, miłośniczka języka polskiego – mali miłośnicy czytania Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kamieńcu Ząbkowickim:

razem z bohaterskimi przytulankami stawili czoła „śmiecionośnemu" potworowi, siejącemu postrach w wodach mórz i oceanów...

O udanych warsztatach promujących postawy proekologiczne świadczył liczny udział małych czytelników, których perlisty śmiech  rozlegał się w szkolnej świetlicy podczas zajęć. Pani Alinka prezentowała nową książkę pt. „Każdy może ocalić morze ( premiera 02 czerwca 2023r.) - o morskich przygodach znanych już maskotek – Soniulindy i Matildy. Warto tu przypomnieć tytuły serii utworów wcześniej napisanych dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym: „Kiciotopia”, „Pszczele wesele” oraz  „Wieka Księga Kici Nici".
Animatorka warsztatów czytelniczych - promująca korespondencję sztuk - przygotowała oryginalną scenografię, którą uczniowie mogli podziwiać za pomysłowość, precyzję i materiały (aksamit, atłas, swetry, spodnie ze srebrną nitką, włóczka, pompony itd.) Wszystkie jej elementy stanowią – jak zawsze - ilustracje w książce niezwykle kolorowej i pobudzającej wszystkie zmysły jej czytelników. I to jest niesamowite przeżycie, jakiego doświadczyli uczestnicy spotkania. Mogli oglądać z bliska i dotykać bohaterów, stworzenia morskie, przedmioty, a nawet – śmieci! Oto niektóre z nich: Soniulinda i Matilda, mewy, albatros, żółw, rozgwiazda, kałamarnica, meduzy,  jacht, kapitańska czapka, żagle, ster, maszt, bandera, kambuza, kotwica, ponton, sieci, lina, reling, płetwy, kamizelki ratunkowe, Kraken, Lewiatan, błazenek, konik morski, homary, rekiny, sardynki, morskie fale, piasek złocisty, muszelki, perłopławy, dno morskie, rafa koralowa, mapa, metal, szkło, butelki, torby foliowe. W odpowiedzi na pytania dzieci o czas tworzenia książki - pisarka mówiła o dwumiesięcznej pracy nad tekstem i trwającym - aż 14 miesięcy – własnoręcznym uszyciu wszystkich maskotek, rzeczy i detali.
Uczestnicy spotkania z uwagą poznawali historię zagadkowego potwora, zamieszkującego morskie głębiny, zgodnie z formułą teatrzyku otwartego. Bardzo chętnie odgrywali powierzone im role. Nie tylko uzupełniali rymowany przez autorkę tekst utworu, ale również głośno powtarzali jego fragmenty - podpowiadane szeptem przez prowadzącą warsztaty! Bardzo odważnie zachował się Marcel Stolarczyk, który wcześniej opanował pamięciowo tekst książki i śmiało recytował jej fragmenty, wtórując pani Alince. Wszyscy zebrani w szkolnej świetlicy razem z bohaterkami sprzątali śmieci zalegające rafę koralową. Uczyli się na przykładzie postępowania bohaterek, jak odważnie podejmować działania, by realizować cel:

„ Stańmy na straży wody i plaży,

A potwór wrócić się nie odważy.

Jeśli Ty tak chętnie pomożesz,

To mamy szansę ocalić morze!

Niezwykle sympatyczna, otwarta i cierpliwa autorka książek dla dzieci poprowadziła zajęcia, które bardzo spodobały się sześciolatkom i uczniom kl. I – III. Podzieliła się swoją wizją, w której każda następna książka, oprócz tego, że bawi, wzrusza oraz uczy,  ma zaskoczyć swoim pięknym rękodziełem, aby z kolei zachwycić i następnie zachęcić do czytania. Uczestnicy warsztatów widzą dokładnie to, co jest w książce, angażują wszystkie zmysły i poprzez ruch starają się razem z bohaterami pokonywać przeciwności. Powstaje jednak wtedy pewien niedosyt i sięgają po książkę. Utwór ma bawić także dzięki inscenizacji w formie spektaklu szkolnego, w którym dzieci chętnie biorą udział. Pisarka wspomaga także dzieci z różnymi potrzebami  - jest to nauka czytania poprzez wysłuchanie  audiobooka czytanego przez nią samą przy wykorzystaniu skanera kodu QR w smartfonie, a  dostępnego na karcie tytułowej książki.
Takie nowatorskie podejście do realizacji celu – rozbudzenia pasji czytelnictwa od najmłodszych lat – jest godne zauważenia i docenienia. Docenienia  nie tylko przez małych czytelników, ale także przez ich rodziców i nauczycieli.
Pani Alina Przydatek podziękowała uczniom za zaangażowanie w stworzeniu makiet i prac plastycznych odzwierciedlających duże zainteresowanie jej twórczością właśnie dla nich. Doceniła interpretacje jej książki i talenty czytelników. Razem z panią Iwonką wręczyła nagrody książkowe dla laureatów konkursów plastycznych.
Na zakończenie warsztatów można było zakupić książki z autografem pisarki i wykonać pamiątkowe zdjęcie.           
Dorota Twardowska