SZACHOWE MISTRZOSTWA POWIATU

Szachowe mistrzostwa powiatu szkół podstawowych zostały rozegrane 30.11.2022 roku w Budzowie.  W kategorii Igrzysk Dzieci (uczniowie klas 1-6) zagrały tylko 3 szkoły: SP Budzów, SP 2 Ziębice i SP 1 Kamieniec Ząbkowicki. Mała liczba drużyn startujących w zawodach związana jest z tym, że bardzo mało dzieci potrafi grać w szachy. Szachy ze sportu masowego (18 lat temu w zawodach powiatowych brało udział 12 zespołów) stały się sportem elitarnym. W szachy najczęściej grają dzieci uczęszczające na zajęcia do klubów szachowych lub dodatkowe zajęcia w szkołach, gdzie jeszcze  są nauczyciele, którzy potrafią grać w szachy i prowadzą naukę tej gry.

Tegoroczne zawody były dla nas bardzo udane, ponieważ nasza drużyna zajęła pierwsze miejsce! Tak udanych drużynowych  zawodów szachowych, w tej kategorii wiekowej nie rozegraliśmy od 11 lat. Ostatnią wygraną w drużynowych mistrzostwach powiatu odnieśliśmy w 2011 roku, od tego czasu co roku wygrywała szkoła z Budzowa.

Drużyna w zawodach szachów drużynowych składa się z 4 zawodników (w tym musi grać jedna dziewczyna). Aby wygrać mecz trzech zawodników musi wygrać swoje partie lub dwóch zawodników wygrywa a jeden remisuje.  Za wygraną partię drużyna otrzymuje 1 punkt, za remis 0,5 punktu, za przegraną 0 punktów. Na rozegranie partii każdy z zawodników ma 15 minut.

Wyniki zawodów:                                           Klasyfikacja końcowa

SP Budzów   3-1 SP2 Ziębice                            1. SP 1 Kamieniec Ząbkowicki

SP 2 Ziębice 2-2 SP 1 Kamieniec                       2. SP Budzów

SP Budzów   1-3 SP 1 Kamieniec                       3. SP 2 Ziębice

Wygrywając zawody powiatowe nasza drużyna uzyskała prawo gry w finale dolnośląskim, który odbędzie się 14.12.2022 roku w Lubinie.

Oprócz wygranej zespołowej, dwóch zawodników  naszej drużyny otrzymało wyróżnienia indywidualne:

Karol Piwiński          kl.4a  najlepszy zawodnik na 2 szachownicy,

Franciszek Michalik kl. 4b najlepszy zawodnik na 3 szachownicy.

Skład reprezentacji:

Gnaczy Aleksander   kl. V a

Piwiński Karol          kl. IV a

Michalik Franciszek kl. IV b

Głąb Amelia              kl. VI a

Opiekun zespołu - Tomasz Piwiński.