KLASA 3A POZNAJE ATRAKCJE WROCŁAWIA

                 25.10.2023r. uczniowie klasy 3a Zespołu Szkolno- Przedszkolnego nr1 w Kamieńcu Ząbkowickim udali się na wycieczkę do Wrocławia. Wyjazd został  dofinansowany w ramach projektu MEiN „Poznaj Polskę”. W wycieczce wzięło udział 13 uczniów i 2 opiekunów: wychowawca klasy p.Ewa Otfinowska i rodzic ucznia p.Dagmara Niemiec.

Program obejmował zwiedzanie Afrykarium w ZOO oraz warsztaty i zwiedzanie Muzeum Nauki Hydropolis.

W największym  w Polsce Oceanarium Afrykarium w towarzystwie pani edukatorki obserwowaliśmy egzotyczną roślinność oraz różne zwierzęta żyjące w wodach morskich i słodkowodnych. Przechodząc przez tunel wykonany z akrylu podziwiano różne zwierzęta wodne m.in. płaszczki,  morświny, mureny, meduzy, mataty i liczne gatunki afrykańskich ryb. Wszystkich zwiedzających mocno zaintrygowała niebezpieczna skrzydlica. Dużą radość sprawiło dzieciom spotkanie z fokami, pingwinami i mrównikami. Z tarasu widokowego obserwowaliśmy hipopotamy nilowe.Tuż przy Afrykarium zobaczyliśmy na wybiegu zebry i żyrafy.

                 Kolejną atrakcją wycieczki były warsztaty w Hydropolis - unikatowym Centrum Edukacji Ekologicznej. Każdy uczestnik warsztatów mógł samodzielnie przeprowadzić doświadczenie z użyciem wody i przekonać się o jej właściwościach.

                  Pełni wrażeń mali turyści udali się wraz z opiekunkami na obiad do restauracji Instytut Smaku.

                  Po smacznym i obfitym posiłku wróciliśmy do Hydropolis  na zwiedzanie.

Multimedialne atrakcje i opowieści pani przewodnik sprawiły, że z ogromnym zainteresowaniem oglądaliśmy kolejne ekspozycje. Przechodziliśmy przez drukarkę wodną, na panoramicznym ekranie obejrzeliśmy film pt.”Wszystko zaczyna się od wody”, obserwowaliśmy symulator śniegu i ogień z pary wodnej. Dowiedzieliśmy się, czym jest turbina Herona i śruba Archimedesa i jak działają wodne wynalazki z czasów starożytnych. Na makiecie Wrocławia można było zobaczyć koryto rzeki Odry i wiele wyjątkowych miejsc stolicy Dolnego Śląska. Na zmęczonych ilością wrażeń czekała strefa relaksu – nietypowe pufy i leżaki. Niektórzy skorzystali z okazji i weszli do repliki batyskafu Trieste – pierwszego statku załogowego, który dotarł do najgłębszego punktu na Ziemi.

                 Wizyta w Hydropolis - Centrum wiedzy o wodzie -  uświadomiła dzieciom, jak ważną rolę w przyrodzie pełni woda, dlaczego i w jaki sposób należy ją oszczędzać, z jakich pojemników ją pić, aby ograniczyć ilość plastykowych odpadów.

                  Wycieczka do Wrocławia okazała się wspaniałą, nietypową lekcją przyrody i na pewno pozytywnie  wpłynie na postawę proekologiczną trzecioklasistów.

 

Ewa Otfinowska