ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU “WIERSZ DLA MOJEJ OJCZYZNY”

Polska - to taka kraina, która się w sercu zaczyna.
Potem jest w myślach blisko, w pięknej ziemi nad Wisłą.
Jej ścieżkami chodzimy, budujemy, bronimy.
Polska - Ojczyzna...
                                                                          Ryszard Przymus
    Jedną z możliwości kształtowania języka uczniów jest pisanie swobodnych tekstów. Klasa VI a oraz klasa VI b spróbowała sił w poezji, tworząc wiersze patriotyczne. Na lekcji języka polskiego został ogłoszony konkurs pod hasłem” Wiersz dla mojej Ojczyzny”, a jego głównym celem było rozbudzanie aktywności twórczej w zakresie układania wierszy. Dodatkowe zadanie dla szóstoklasistów wiązało się z umiejętnościami informatycznymi uczniów- tworzenie grafiki nawiązującej do symboli narodowych.
 „Bycie autorem” dowartościowuje dzieci, sprawia, że zaczynają wierzyć w siebie, zwłaszcza, gdy inni patrzą na nich z podziwem. Udział w tego typu konkursie wiąże się też z przełamaniem wstydu i nieśmiałości. Uczniowie bawiąc się słowem, wierzą w to, że każdy może stworzyć coś niepowtarzalnego.
Po napisaniu tekstów nastąpił kolejny etap pracy: ich czytanie i wybór przez głosowanie.  Wszyscy uczniowie kolejno odczytywali swoje utwory, a potem cała klasa głosowała za przyjęciem najciekawszego i najładniejszego tekstu. Wybór danej pracy musiał być uzasadniony przez wybierających.
Inspiracją do napisania swobodnych tekstów były między innymi święta majowe, które miały właśnie nadejść.
Finał konkursu odbył się 30.04.2021 roku, a jego wyniki były nieoczekiwane. Wszyscy uczniowie spisali się znakomicie. Tematyka wierszy pokazała, jak Polska jest ważna dla młodego pokolenia i jak młodzi ludzie bardzo ją kochają.
Wszystkim serdecznie gratulujemy!

Wyniki konkursu:

Krzysztof Jakimiszyn  klasa 6a

Oliwia Prochera  klasa 6b

Bartosz Koprzak  klasa 6a

Julia Lis  klasa 6a

Klaudia Lis  klasa 6a

Leon Gnaczy   klasa 6b

Antoni Łysoń   klasa 6b

Mateusz Wilman  klasa 6a

Zofia Armańska  klasa 6a

Antoni Krzywak  klasa 6a