„Ojczyzno! Jeśli każdy wśród narodów świata
Ma własnego anioła, który pod olbrzymie
Skrzydła chroni go swoje, obrońca i czata,
o, o Polsko, twój anioł Wolność ma na imię!”

Nadchodzący dzień 11.11.2021r. w Szkole Podstawowej nr 1 im. Bolesława Chrobrego w Kamieńcu Ząbkowickim uczczono uroczystą akademią w 103 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Prestiżu ceremonii dodała obecność pocztu sztandarowego i odśpiewanie wszystkich zwrotek hymnu państwowego. Uroczysty apel poprowadziła przewodniczący szkoły – Julia Malinowska.
        Tło sceny stanowił jesienny pejzaż z mottem: To, o Polsko, twój anioł - Wolność ma na imię!”. Uroczyste spotkanie młodych Polaków z trudną, narodową przeszłością, podkreślone zostało kotylionami w barwach narodowych jako symbolami miłości Ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa.
         Program artystyczny - montaż poetycko-muzyczny, wzbogacony prezentacją multimedialną, przedstawili uczniowie kl. VIa, VII, VIIIb, chór szkolny oraz uczniowie kl. IIIa i IIIb we współpracy i pod kierunkiem pań: Aleksandry Rembiasz, Sylwii Grot, Bernadety Tajki, Katarzyny Kuliś. Na wstępie uczestnicy szkolnej uroczystości obejrzeli symboliczną scenę rozbiorów Polski, w której trzech zaborców odmierzyło za pomocą centymetrów krawieckich nowe granice. Przejmujący obraz przecięcia mapy naszej ojczyzny na trzy części to okres rozpoczęcia 123 – letniej niewoli państwa polskiego.
Wszyscy zebrani z uwagą wysłuchali recytacji patriotycznej poezji na temat najważniejszych wydarzeń z czasów  walki Polaków o niepodległość: powstania kościuszkowskiego, powstania listopadowego, Wielkiej Emigracji, powstania styczniowego, czynów marszałka Józefa Piłsudskiego, który poprowadził naród do ostatecznej walki o wolną ojczyznę w 1918 roku. Wówczas spełniły się marzenia wielu patriotów, dla których Ojczyzna była dobrem najwyższym. To właśnie  pamięć o dziełach naszych przodków, oddanie im hołdu czyni współczesne pokolenie świadomym najważniejszych wartości: miłości i wolności ojczyzny, o której napisał poeta w słowach:

Tu, gdzie jest dom nasz, twój i mój,
gdzie lasy są i rzeki nasze,
gdzie każdy ojciec szedł na bój,
gdzie Biały Orzeł na sztandarze

Gdzie dom poety w Czarnolesie,
gdzie nurtem śpiewnym płynie Wisła.
Tu biały sad jest, czarny węgiel,
tu wszędzie Polska, tu – Ojczyzna!.

Wrażenia publiczności spotęgowały znane, wzruszające pieśni patriotyczne: „My, Pierwsza Brygada” i „Przybyli ułani pod okienko” w wykonaniu szkolnego chóru, a do zadumy i refleksji nad rolą ucznia, rodziną, przyszłością w „wolnej, bezpiecznej Ojczyźnie kochanej”  skłoniła zebranych współczesna piosenka „Moja Ojczyzna” zaprezentowana przez chórek uczniów z kl. IIIa i IIIb.
Przedstawienie w murach kamienieckiej szkoły stało się kolejną, przejmującą lekcją historii, a przeżyte chwile wzruszenia na długo zostaną w pamięci tych, którzy dzięki przedstawieniu mogli uczyć się patriotyzmu.
Na zakończenie uroczystości pani dyrektor Bożena Kołodziej podziękowała występującym uczniom i ich opiekunom za przygotowanie programu artystycznego. Przypomniała zebranym na szkolnej uroczystości o marzeniach Polaków w zniewolonej ojczyźnie, podkreślając jednocześnie odmienność marzeń i celów młodego, współczesnego pokolenia, żyjącego w wolnej Polsce. Prosiła, by nie zapominać o poświęceniu, odwadze i czynach polskich patriotów, by czcić ich pamięć. Uczniowie, którzy potrafili stosownie do uroczystości zachować właściwą postawę, z uwagą wysłuchali słów pani dyrektor, wypowiedzianych ze wzruszeniem: „Powinniście być dumni, że jesteście Polakami”.
 Dorota Twardowska