Spotkanie autorskie z laureatką międzynarodowego projektu ABI Books Library

9 maja 2022 roku w kamienieckim Zespole Szkolno-Przedszkolnym uczniowie klas I , II, III, IV i V wzięli udział w kolejnym spotkaniu autorskim z pisarką Aliną Przydatek. Podczas spotkań uczestnicy warsztatów zostali zapoznani z serią książek wybranych do Biblioteki Inspirujących Książek Interaktywnych w ramach Międzynarodowego Projektu ABI Books Library. Do oryginalnych utworów pani Alinki należą: „Kiciotopia”, „Pszczele wesele” oraz „Wieka Księga Kici Nici"

Uczniowie kl. I-II uczestniczyli w zajęciach poświęconych książce Kiciotopia”. Akcja tego dłuższego utworu rozgrywa się w różnych miejscach szkoły. Obok znanych już maskotek – Soniulindy i Matildy - pojawili się także nowi bohaterowie niezwykłej serii książek pani Aliny Przydatek, a wśród nich dziewczynki: Sonia i  Matylda, ich koledzy, pani woźna oraz mały, czarny kotek. Dzieci podziwiały prześlicznie wykonane przez autorkę książki: lalki - dziewczynki, kotka, regały i szafki, książki, gry planszowe, doniczki z kwiatami, pianino, farby i sztalugi, plan szkoły itd. Uczestnicy spotkania uczyli się na przykładzie postępowania bohaterek, jak odważnie podejmować działania, by realizować cel – szczęśliwie!
Uczniom kl. III – IV pani Alinka ciekawie opowiadała, wplatając anegdotę z własnej wyprawy do pasieki, o przygodach bohaterów bajki „Pszczele wesele”. Dzieci poznały ceremonię „rójki’, odegrały role: królowej pszczół, strażniczek i trutniów podczas godowego lotu oraz współtworzyły rymowanki w wierszach o pszczelim królestwie. Pani Alinka prezentowała uszytych bohaterów oraz rzeczy, które zostały dopracowane  w każdym detalu, zachwyciły dokładnością, precyzją i pomysłowością ( m.in. smakołyki, kreacje weselne, pszczoły i trutnie, plastry i słoiki z miodami: rzepakowym i gryczanym!). Było dużo śmiechu, ruchu i dobrej zabawy, ale nie zabrakło chwili refleksji nad losem zanurzonych w wodzie pszczół, które nie wróciły do ula, a ratowały  im życie Myszka i Króliczka.
Niezwykle sympatyczna, otwarta i cierpliwa autorka książek dla dzieci poprowadziła zajęcia, które bardzo spodobały się nieco starszym czytelnikom. Wielką atrakcją stało się spotkanie z uczniami kl. 5 w języku angielskim, w czasie którego uczniowie razem z bohaterkami „Wiekiej Księgi Kici Nici": Soniulindą oraz Matildą - dwiema maskotkami-podróżniczkami - odbyli wyimaginowaną podróż do Anglii i Włoch. Dzieci uważnie słuchały pisarki w czasie opowiadania i tłumaczenia trudnych słów obcojęzycznych, a także aktywnie pracowały w małych grupach, dobierając słowa i zwroty, dopisywały lub dopowiadały skojarzenia oraz zdania w języku angielskim. Własnoręcznie uszyte przez prowadzącą zajęcia makiety, zabytki Londynu i Włoch oraz potrawy ( Big Ben, Krzywa Wieża w Pizie, autobusy, gondola, balon, potrawy) bardzo pomogły w zrozumieniu i utrwaleniu materiału słownego.
Pani Alinka zachęcała zebranych do przeczytania swoich  książek „Kiciotopia”, „Pszczele wesele” oraz wysłuchania audiobooków czytanych przez nią samą przy wykorzystaniu skanera kodu QR w smartfonie. Ta nowoczesna forma przekazu posłużyć może również do obejrzenia filmu z pracowni Kici Nici.
Uczniowie kl. 4a i 5b zgodnie  stwierdzili, że:
 To był  interesujący, pełen ciekawostek, wiedzy i działania czas spędzony w szkole. Pani Alinka prowadziła zajęcia ciekawie, na wesoło i z zaangażowaniem. Z pewnością przeczytamy jej książki. Naprawdę warto! Dziękujemy serdecznie organizatorce spotkania – pani Iwonie Bukańskiej – Flincie za interaktywne, inspirujące i edukacyjne spotkanie w naszej szkole.
Na zakończenie każdego spotkania wykonano pamiątkowe zdjęcia, wręczono laureatom konkursu WIELKIEJ KSIĘGI KICI NICI  za prace plastyczne nagrody i wyróżnienia.
                                                                         Dorota Twardowska
WYNIKI KONKURSU NA PRACĘ PLASTYCZNĄ DOTYCZĄCĄ KSIĄŻEK ALINY PRZYDATEK „KICIOTOPIA”I „PSZCZELE WESELE” KLASY 1-4
Nagroda specjalna : Niemiec Błażej, Niemiec Ksawery
I miejsce: Bukowski Marcin, Kopecka Maja, Moskalewicz Franciszek, Ryng Julia, Szłapa Adam