Narodowe Czytanie 2020 w kamienieckiej jedynce

    W Szkole Podstawowej nr 1 im. B. Chrobrego w Kamieńcu Ząbkowickim zrealizowane zostało przesłanie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, zachęcające do współtworzenia w miejscowości i środowisku lokalnym akcji Narodowe Czytanie 2020.
 Na oficjalnej stronie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej czytamy:Balladyna” Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów.
Uczniowie kl. VII i VIII na lekcjach języka polskiego wraz z nauczycielkami języka polskiego: p. Mirosławą Pastuch, p. Aleksandrą Rembiasz i p. Dorotą Twardowską czytali z podziałem na role fragmenty lektury obowiązkowej, zawierającej  ponadczasowe wartości. Dzięki niej współczesna młodzież uczy się w swoim życiu szlachetnych postaw, nie godzi się na krzywdę najbliższych, neguje egoizm, a także sens życia jednostek, które dążą do władzy za wszelką cenę.
Uczniowie z pewnością na długo zapamiętają chwile wspólnego czytania Balladyny, której niepowtarzalne i aktualne treści są dowodem na to, że piękno polskiej literatury ma moc, aby nas jednoczyć i zespalać wokół wspólnych celów i wspólnych wartości. 
 Dorota Twardowska