Klasa 2a zwiedza atrakcje Dolnego Śląska

6 czerwca 2023r. klasa 2a z wychowawcą p.Ewą Otfinowską i nauczycielką p. Karoliną Mandyną o g.8.00 wyruszyła busem na wycieczkę krajoznawczą.

Pierwszym punktem podróży była wspaniała lekcja historii, którą zapewniła dzieciom przewodniczka p. Katarzyna Drobny- Gnaczy oprowadzając je po Twierdzy w Srebrnej Górze - unikatowym obiekcie w skali dziedzictwa kulturowego Europy i jednej z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem słuchały opowieści o żołnierskim życiu w XVIII wieku, zobaczyły izbę żołnierską, makietę Twierdzy, wykutą w skale studnię, mundury i broń. Z tarasu widokowego na koronie Donjonu podziwiały Góry Badzkie i Góry Sowie.
     Kolejną atrakcją  wycieczki była Serowarnia w Lutomierzu. Podczas warsztatów poznano etapy produkcji białego sera. Każdy mógł samodzielnie uformować serek z dowolnym dodatkiem. Do wyboru był kolorowy pieprz, czosnek niedźwiedzi, czarnuszka i gorczyca. Po warsztatach można było degustować sery i przepyszne domowe racuchy z porzeczkowo – wiśniowym dżemem. Spragnieni mieli okazję pić herbatę lipową.
Najedzeni, zadowoleni i otwarci na nową przygodę mali turyści udali się w kierunku Ząbkowic Śląskich. Po drodze, pod czujnym okiem pana instruktora, dzieci sprawdziły swoją spostrzegawczość i refleks w wirtualnej strzelnicy w Stoszowicach. Było to niesamowite doświadczenie.
     Następnym celem  wyprawy było zwiedzanie Krzywej Wieży w Ząbkowicach Śląskich. Na szczyt wieży dzieci dotarły pokonując aż 139 schodów. Dla niektórych był to nie lada wyczyn, a jaka satysfakcja! Pogoda dopisała, więc z wysokości 34 m można było podziwiać krajobraz okolic Ząbkowic Śląskich
Podekscytowani i pełni wrażeń, lecz nieco głodni turyści - drugoklasiści zakończyli wycieczkę w restauracji McDonald's. Tam przydała się matematyka, umiejętność posługiwania się pieniędzmi. Każdy samodzielnie zamówił sobie to, na co miał ochotę, więc musiał się upewnić, czy wystarczy mu pieniędzy. Zadanie o zakupach wszyscy zaliczyli na piątkę.
W drodze powrotnej dzieci z przejęciem wymieniały się wiedzą na temat poznanych zabytków i nie sądziły wcześniej, że wspólny wyjazd, niekoniecznie daleko, może sprawić  tyle przyjemności.  Utwierdziły się w przekonaniu, że Dolny Śląsk to piękny region turystyczny.
     Wycieczka szczęśliwie zakończyła się o g.18.00. Na parkingu przy "Czerwonym  Kościółku" wyczekiwali na swoje pociechy stęsknieni rodzice.
  Ewa Otfinowska