Klasa 5b i 6b poszukuje Kapibary i poznaje zagadki iluzji.

W dniu 13 czerwca 2023 roku uczniowie klasy 5b i 6b pojechali na wycieczkę do Wrocławia.
Celem wycieczki było zwiedzenie Muzeum Iluzji, poznanie w ciekawy i inny  sposób zagadnień związanych z optyką, matematyką, fizyką, psychologią, a nawet sztuką oraz zainspirowanie dzieci do nauki poprzez zabawę, wzbogacenie wiadomości na temat dzikich zwierząt żyjących w różnych rejonach świata, zapoznanie z warunkami życia zwierząt mieszkających w ZOO.
     O godzinie 8:00 uczniowie z niecierpliwością zebrali się w wyznaczonym miejscu zbiórki, sprawdzona została obecność, przypomniano również uczniom zasady obowiązujące w czasie wycieczki i poruszania się w grupie, ale zanim wyjechaliśmy nasi policjanci sprawdzili czy autokar jest sprawny abyśmy wszyscy szczęśliwie dojechali i wrócili z wycieczki.
Pierwszym punktem naszej wycieczki było magiczne miejsce na Wyspie Piasek -  Muzeum Iluzji, dzieci w muzeum z radością zapoznawały się z tajemniczymi dziełami sztuki i klasycznymi łamigłówkami, mogli dotknąć, sprawdzić każdy wystawiony eksponat, zobaczyć jak wyglądają w zdeformowanych lustrach, pobawić się urządzeniami wykorzystującymi zabawę perspektywą, soczewki oraz grę światłem, przekonać się ja można „stać na suficie” i dlaczego wszyscy zmieścili się na krześle. Uczniowie przekonali się, jakie to fascynujące miejsce, a  sztuka spotyka się tutaj z iluzją i nauką.
Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzenie Ogrodu Zoologicznego i Afrykarium, wzbogacenie wiadomości o zwierzętach żyjących w różnych rejonach świata. Pogoda dopisała, więc dzieci z przyjemnością spacerowały i obserwowały zwierzęta. Podziwiały ogromną ilość gatunków zwierząt, ptaków, bajecznie kolorowe ryby, przepiękną rafę koralową, oraz bujną roślinność. Największe wrażenie na wszystkich uczestnikach wycieczki wywarło Afrykarium ze swoimi nowoczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi. Wielkie akwaria powodowały iluzję przebywania w głębinach.
    Z radością odnalazły największy żyjący współcześnie gatunek roślinożernego gryzonia z rodziny kawiowatych.  Tak, to Kapibara, w języku plemienia Tupi oznacza „zjadacz trawy (cienkich liści)”.
Zakończeniem wycieczki był wspólny posiłek. Dzieci wróciły zmęczone i zadowolone, z radością opowiadały stęsknionym rodzicom o swoich wrażeniach.
Wycieczkę zorganizowała p. D. Sosin,  p. M. Brandys i  p. I. Rudkowska.
Dziękujemy p. A.Wojtaszczyk i p. Darii za sprawowanie opiekę nad uczniami podczas wyjazdu.
I.R.  i  M.B.