Aby rozbudzić pasję czytania – nie tylko na przerwie!

11 i 12 października 2021 roku w Szkole Podstawowejnr 1 w Kamieńcu Ząbkowickim uczniowie kl. I – VIII wzięli udział w II Międzynarodowej edycji VI Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie.

Po 1. lekcji  uczniowie kl. I -  III,   po 2. i  3. kl. IV -  VIII, a wśród nich przebrani za bohaterów ulubionych baśni, ruszyli licznie do Kącika cichego czytania na II piętrze szkoły, gdzie, usiadłszy na dywanie, zagłębili się w lekturze. W akcji Przerwa na czytanie uczestniczyło  169 czytelników - chętnych  oraz zmotywowanych przez nauczycielki języka polskiego oraz nauczania zintegrowanego: p. Mirosławę Pastuch, p. Aleksandrę Rembiasz, p. Dorotę Twardowską, p. Ewę Otfinowską, p. Katarzynę Kuliś, p. Agnieszkę Mikosz, p. Maję Otfinowską, Agnieszkę Wydra i inicjatorkę akcji – p. Iwonę Bukańską – Flintę z pomocą p. Grażyny Mikulskiej.  

Wrażenia uczniów były niesamowite, zwłaszcza dla czwartoklasistów, którzy, z wypiekami na twarzy, pędzili po lekcji wychowania fizycznego, aby poczytać fragmenty ulubionej lektury. Oto wypowiedzi uczniów z kl. 4a:

- Gdy siedziałam na dywanie i czytałam książkę, to czułam szczęście i radość, że mogłam tam być ( Hanna Budnik).

- Moim zdaniem podczas czytania przez chwilę było głośno, ale fajnie się czytało ( Lena Skrobisz).

- Bardzo podobało mi się czytanie w czasie przerwy i chciałabym jeszcze brać udział w takiej akcji ( Karolina Załęska).

- Bardzo dobrze, że organizowane są takie akcje. Ja, na przykład uwielbiam nade wszystko czytać! Koleżankom z klasy 4a i 4b też się podobało. Mnie szczególnie w przebraniu kota, o przygodach którego czytałam (Marta Mroczek).

- A ja cieszę się, ze zdążyłem po wuefie, żeby poczytać na przerwie.  W domu zawsze przed snem bardzo lubię czytać książki ( Oskar Grzybczak).

Czytanie ma wiele zalet, ale warto wciąż o nich przypominać, nie tylko dzieciom, ale także ich rodzicom. Zatem dlaczego warto czytać? Czytanie to: świetne ćwiczenie dla naszego mózgu, uczy myślenia,  wzbogaca słownictwo, wpływa pozytywnie na umiejętność pisania, służy poznawaniu dziedzictwa kulturowego i budowaniu  własnej tożsamości, poprawia koncentrację i pamięć,  rozwija wyobraźnię. rozwija empatię i postawy prospołeczne. zmniejsza poziom stresu oraz pomaga budować relacje. daje satysfakcję i zabija nudę.
 W kamienieckiej jedynce w sposób innowacyjny zrealizowano zadanie, które utwierdzi kochających czytanie w przekonaniu, że naprawdę warto poznawać fascynujący świat bohaterów literackich i może stanie się inspiracją dla innych do powstania nowej pasji – czytania – nie tylko na przerwie! Każdy powinien pamiętać złotą myśl Kornela Makuszyńskiego: „Człowiek więdnie bez dobrej książki, jak więdnie kwiat bez słońca”.
Dorota Twardowska