Bo każda książka jest… ŚWIATEM

O tym, że czytanie książek jest najpiękniejszą zabawą, rozwijającą umysł i wyobraźnię, pozwala na zaprzyjaźnienie się  z bohaterami, przekonywała młodych czytelników pani Agnieszka Tyszka – współczesna autorka książek dla dzieci i młodzieży, która zawitała do kamienieckiego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego 02 czerwca 2022 roku.

     Powieściopisarka, jak sama wspomniała, przybyła na zaproszenie organizatorki spotkania autorskiego – pani Iwony Bukańskiej – Flinty – „z mnóstwem dobrej energii”. Niezwykłe wydarzenie miało miejsce w czytelni bibliotecznej, gdzie zadbano o wysublimowany wystrój sali, na który złożyły się oryginalne prace plastyczne i plakaty na temat twórczości naszego gościa.
 Uczniowie klas IV – VII, odświętnie ubrani, z przejęciem słuchali opowieści pisarki na temat powstawania jej utworów. Zadawali pytania związane min. z przeżyciami autorki podczas pisania, trudnościami uprawiania zawodu pisarza, pomysłami na kolejne książki czy czasem ich tworzenia. Pisarka odpowiadała na wszystkie pytania, wzbogacając swoje wypowiedzi przysłowiami ludowymi, obecnymi na kartach jej powieści, nawiązując do bohaterek  jej utworów, które istnieją naprawdę – jak Zosia Wierzbowska  i jej siostra Mania. To z nimi pani Agnieszka Tyszka spotkała się w świecie rzeczywistym! Młodzi czytelnicy słuchali fragmentów książki pt. „August”, czytanych przez jej autorkę i  dowiedzieli się również, dlaczego w książkach zwierzęta mówią. „Dlaczego? Książka ciekawsza jest – jak mówi główny bohater”.
 Na spotkaniu nie można było się nudzić. Szczególnie zainteresowani czytelnicy książek: „Zosia z ulicy Kociej”, „Nawijka na skajpie”, „Róże w garażu”, „Czego uszy nie widzą” brali udział w kierowanej, swobodnej rozmowie, prezentując swoje przemyślenia wszystkim zebranym. Autorka 54 książek, mieszkająca w Łomiankach pod Warszawą na ulicy Kociej 5 przypomniała uczniom o ważnym wydarzeniu w maju, kiedy celebrowano tydzień bibliotek pod hasłem „Biblioteka – świat w jednym miejscu”.
 Uczestnicy spotkania – teraźniejsi i przyszli czytelnicy utworów naszego znamienitego gościa – z pewnością  zrozumieli przesłanie płynące prosto z serca jego wyrazicielki -  zawsze mogą odnajdować  świat w każdej książce:
 Bo każda książka jest… ŚWIATEM
Spotkanie autorskie bardzo się spodobało młodym czytelnikom, którzy zapewniali, że będą czytać propozycje dla nich, a nawet niektórzy zakupili książki z autografem powieściopisarki. Zaczęli je czytać w czasie przerwy  oraz z wielkim przejęciem i dumą pokazywali innym stronę tytułową z dedykacją.
       O tym, jak wartościowe było spotkanie z panią Agnieszką Tyszką, świadczą wypowiedzi jego uczestników:
 
- Pomysły pani Agnieszki Tyszki na fabułę utworów były cudowne! Świetnie się się bawiłam, pisząc marzenia sarny. Pisarka była miła, wesoła i uśmiechnięta. Bardzo ciekawie przekazywała treści swoich książek. Czytam obecnie „Maile na miotle”.(Lena Łuczak 4b)
 
- Na ciekawym spotkaniu  można było się pośmiać, pracować w grupach i pisać o marzeniach zwierząt. (Julia Ryng 4b)
 
- Podczas spotkania najbardziej podobała mi się praca w grupie. Zadanie polegało na wypisaniu marzeń i próśb zwierząt skierowanych do nas. Było ciekawie, bardzo mi się podobało. (Marta Mroczek 4a)
 
- Na spotkaniu pani Agnieszka Tyszka wymyślała różne zabawy, opowiadała o swoich książkach, zachęcała do czytania, dlatego  kupiłam  jej książkę. (Lena Skrobisz 4a)
 
- Najbardziej podobało mi się to, że pani opisywała autentycznych bohaterów, ze swojego życia. Czułam szczęście i radość, ponieważ pani była miła i uprzejma, ważny był dla niej każdy głos dziecka (Marta Stolarczyk kl. 5a ).
 
- Pisarka szanowała każdego, była wrażliwa i miła, motywowała nas – młodych – do własnej twórczości (Zuzanna Bycio kl. 5a)
 
- Takie spotkania zachęcają do czytania, mogą inspirować do pisania, można samemu stać się autorem książek. To poznanie samego pisarza i jego warsztatu oraz procesu powstawania dzieła (Antoni Krzywak kl. 7a).
 
- To było ważne i inspirujące spotkanie. Pani  Agnieszka Tyszka była pełna pozytywnej energii, zawsze wkłada w swoje książki bardzo wiele samej siebie. Intrygujące jest to, że tematem jej utworów są zwykłe, codzienne sprawy, które mogą niebywale zainteresować czytelnika (Maja Klimczak kl. 7c – nagroda specjalna za recenzję książki „Czego uszy nie widzą”).
         
Na zakończenie wydarzenia wykonano pamiątkowe zdjęcia, wręczono laureatom konkursu literackiego na recenzję książki Agnieszki Tyszki oraz plastycznego na okładkę do wybranej książki tejże autorki nagrody i wyróżnienia. 
 
Dorota Twardowska